ورودی حقوق حیوانات حیوانات خانگی نگهداری حیوانات خانگی سگ ها چهارشنبه, 23 ژوئیه 2014

سگ ها PDF چاپ پست الكترونيكي


بچه سگ​ها

بچه​ها باید حداقل تا ۲ ماهگی پیش مادر خود باشند ولی با صرف وقت و حوصله حتی بچه سگ​های یتیم یک روزه را می​توان بزرگ کرد. در سه هفتۀ اول بچه سگ​ها تنها از شیر تغذیه می​کنند. برای دادن شیر در روزهای اول می​توانید مقدار کمی ​شیر ولرم را داخل شیشۀ شیر نوزاد یا سرنگ بدون سوزن بریزید و بسیار آرام به سگ بدهید. در صورت استفاده از سرنگ، قبل از دادن شیر، هوای داخل سرنگ را خالی کنید و مراقب باشید سرنگ را محکم یا سریع فشار ندهید. این کار باید بسیار آهسته انجام شود تا شیر به حلق بچه سگ نپرد. بعد از حدود سه هفتگی می​توانید شیر را در یک ظرف کوچک بریزید و بگذارید سگ خودش شیر را لیس بزند. ترکیب شیر سگ با ترکیب شیر گاو کمی ​متفاوت است. برای آنکه شیر گاو کمی ​به شیر سگ شبیه​تر باشد، می​توانید یک فنجان شیر گاو داغ، یک فنجان آب، یک قاشق عسل و یک عدد زردۀ تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و بگذارید تا خنک شود. البته لازم نیست همیشه ​این کار را انجام دهید ولی هر چند روز یک بار با دادن ​این ترکیب، به رساندن مواد لازم به بدن بچه سگ کمک بیشتری می​کنید. دادن شیر تا پایان ۳ ماهگی باید ادامه داشته باشد.
در هفته​های اول، بچه سگ هر دو سه ساعت یک بار به شیر احتیاج دارد ولی به مرور زمان فاصلۀ وعده​های غذایی مرتب طولانی​تر می​شود. از هفتۀ چهارم می​توانید دادن غذای جامد را شروع کنید. غذای جامد، می​تواند غذای مخصوص بچه سگ​ها یا گوشت پخته شده باشد. مقدار غذا در روزهای اول باید بسیار کم باشد ولی می​توان کم کم به مقدار آن افزود. فاصلۀ بین غذاها نباید خیلی طولانی باشد مثلاً یک سگ سه ماهه به ۴ تا ۵ بار غذا در روز احتیاج دارد. به مرور زمان تعداد وعده​های غذایی را می​توان کم کرد. بعد از ۶ ماهگی می​توان روزی دو بار به سگ غذا داد.
 
کمک به هضم غذا در بچه سگ​ها
 
ظرف غذا و آب
 
غذای سگ
غذای سگ باید ترکیبی از گوشت و غلات (برنج، ماکارونی،...) و سبزیجات (هویچ، سیب، ...) باشد. بهتر است تنوع غذایی را رعایت کنید تا همۀ مواد لازم به بدن سگ برسد.
غذاهای آمادۀ سگ و گربه بر اساس گروه سنی آنها طبقه بندی شده است ولی اگر به​این غذاها دسترسی ندارید، توجه داشته باشید که هر چه سنّ حیوان بالاتر می​رود، چربی موجود در غذای آنها باید کم​تر باشد.
 
 دستشویی سگ​ها
یاد دادن محل درست دستشویی به سگ​ها به راحتی گربه​ها نیست و به پشتکار بیشتری نیاز دارد. اگر بچه سگ​ها همراه مادر خود یا یک سگ بزرگسال تربیت شدۀ دیگر زندگی کنند، این کار را به طور اتوماتیک از مادر یا الگوی خود یاد می​گیرند و لازم نیست شما در این باره کاری کنید ولی اگر سگ بزرگ​تری وجود ندارد که بچه سگ این کار را از او یاد بگیرد، باید در همان ماه​های اول به محض آنکه احساس می​کنید سگ می​خواهد کاری انجام دهد، او را به محلی که می​خواهید همیشه در آن دستشویی کند ببرید. در سنین بالاتر از سه ماه می​توان سگ را بعد از هر کار درست با دادن یک تکۀ کوچک از غذای مورد علاقه اش تشویق کرد. مثلاً می​توانید سگ را در باغچه قرار دهید و اگر کارش را انجام داد در همان لحظه یک جایزۀ کوچک به او بدهید. با این کار به او نشان می​دهید که کار خوبی کرده است. البته در ماه​های اول نمی​توان انتظار خیلی زیادی از آنها داشت چون یک سگ سه ماهه هم مثل کودکان یک یا دو ساله نمی​تواند رابطۀ اتفاقات مختلف با همدیگر را تشخیص دهد یا انتظارات شما را بفهمد.
 
واکسن​ها
واکسن​های سگ عبارتند از:
  • واکسن ​هاری که باید سالی یک یا دو بار توسط دامپزشک تزریق شود البته امروزه بعضی از تولید کنندگان واکسن​های حیوانی مانند Intervet معتقدند که واکسن​های آنها تا ۳ سال مصونیت ایجاد می​کند و لازم نیست هر سال تکرار شود. اولین واکسن هاری را می​توان بعد از ۳ ماهگی زد ولی بهتر است تا ۶ ماهگی سگ صبر کرد.
  • واکسن چندگانه که معمولاً سالی یک بار برای جلوگیری از ابتلای سگ به بیماری​های کشندۀ مختلف مثل هپاتیت، ویروس Paramyx و ویروس Parvo تزریق می​شود. نوع واکسن​های تزریق شده و زمان اولین واکسیناسیون تا حد زیادی بستگی به محل زندگی سگ دارد. بعضی از بیماری​های ویروسی در بعضی از مناطق اپیدمی هستند و در مناطقی دیگر نادر. مسلماً اگر یک بیماری در یک منطقه اپیدمی است، سگ باید در برابر آن مصون شود. بعد از پنج هفتگی، با دامپزشک خود در مورد واکسیناسیون سگ مشورت کنید.
 
محل خواب سگ
برای سگ​ها تشک​ها و سبدهای مخصوص خواب وجود دارد. در صورت عدم دسترسی به​این امکانات یک تشک یا پتو را به سگ اختصاص دهید. هر دو سه روز یک بار رختخواب سگ را در هوای آزاد و زیر آفتاب قرار دهید تا نم و بو نگیرد. بهتر است هر از چند گاهی این تشک​ها و پتوها را بشویید.
 
شانه کردن موها
شانه کردن موها با برس یا شانۀ مخصوص، برای سلامتی مو و پوست سگ بسیار مفید است. در صورت امکان، این کار را هر روز انجام دهید. در بهار و پاییز موهای سگ​ها می​ریزند و موهای جدید جای موهای قدیمی ​را می​گیرند. ریزش مو مخصوصاً در بهار خیلی بیشتر است. شانه کردن مرتب سگ تا حد زیادی از پخش شدن موها در خانه نیز جلوگیری می​کند.
 
کوتاه کردن موها
اگر سگ موهای بلند دارد، بهتر است در فصول گرم سال موها را با قیچی یا ماشین مخصوص کوتاه کنید. با این کار می​توانید از سگ هم در برابر گرمای شدید و هم در برابر شپش​ها و انگل​های پوستی دیگر بهتر محافظت کنید. هرگز موهای سگ را آنقدر کوتاه نکنید که پوستش مشخص باشد. این حالت برای سگ بسیار ناخوش​آیند است و ممکن است تا چند روز خجالت بکشد،  پنهان شود، چیزی نخورد یا بلرزد. در صورتی که موها بیش از حد لازم کوتاه نشوند و کوتاه کردن موها در زمان درست (گرم) و همراه با ملایمت و بدون زخمی ​کردن حیوان انجام شود، کوتاه کردن موها باعث نشاط بیشتر در سگ​ها می​شود.
 
حمام کردن سگ
ماهی یک بار می​توان سگ را با شامپوی مخصوص سگ حمام کرد. اگر شامپوی سگ در دسترس نیست می​توان از شامپوی بچه استفاده کرد. در تابستان اگر به حوض یا استخر یا برکه​ای با آب تمیز دسترسی دارید، بگذارید سگ در آن شنا کند. در این صورت لازم نیست سگ را حمام کنید. البته همۀ سگ​ها از شنا کردن خوششان نمی​آید.
تذکر:
سگ را بیشتر از یک بار در ماه با شامپو حمام نکنید. حمام کردن زیاد باعث از دست رفتن چربی و در نتیجه خشکی و التهاب پوست می​شود. در این حالت، سگ مرتب خود را می​خاراند و ناراحت است.  بهترین کار برس زدن روزانۀ موها و تمیز کردن حیوان با حولۀ خیس است. اگر سگ باید در حیاط بماند، هیچ وقت در فصول سرد او را حمام نکنید.
 
روش حمام کردن
برای حمام کردن سگ، ابتدا کمی ​آب گرم (نه خیلی گرم) روی بدن سگ بریزید بدون آنکه سر را خیس کنید. همه جا غیر از سر را شامپو بزنید و با ریختن آب کافی روی بدن سگ شامپوها را کامل بشویید. ماندن شامپو روی پوست باعث ناراحتی​های پوستی و خارش می​شود. در پایان بسیار آهسته کمی ​آب روی سر بریزید و صورت را تمیز کنید. در ناحیۀ سر نیازی به شامپو نیست. بعد از حمام، سگ را با یک حوله کاملاً خشک کنید و بگذارید در اتاقی گرم بماند تا کاملاً خشک شود.
 
 
انگل​های داخلی
تا پایان ۹ هفتگی هر ۸ روز یک بار باید به بچه سگ قرص ضد انگل داد. در فاصلۀ بین ۹ هفتگی تا ۶ ماهگی، این کار باید هر دو ماه یک بار و بعد از شش ماهگی، هر سه ماه یک بار انجام شود. این قرص​ها را می​توان از داروخانه​های حیوانی تهیه کرد. تعداد قرص بستگی به وزن سگ دارد.
 
ناراحتی​های پوستی در سگ​ها
 
انگل​های پوستی
 
محافظت از سگ در برابر گرمای شدید
سگ​ها نسبت به گرمای زیاد بسیار حساس هستند و ممکن است خیلی زود گرمازده شوند. هرگز در ساعات گرم تابستان و مخصوصاً زیر آفتاب سگ خود را به مدت طولانی راه نبرید و ندوانید. بهترین زمان برای بازی و پیاده​روی در تابستان صبح زود یا عصر است. علاوه بر این، همیشه باید آب به همراه خود داشته باشید. سگ​ها آب بدن خود را خیلی زود از دست می​دهند و باید مرتب آب بخورند.
هرگز در هوای گرم سگ خود را حتی برای ۱۰ دقیقه در ماشین تنها نگذارید. حتی اگر شیشه​های ماشین چند سانتیمتر پایین باشند، درجه حرارت ماشین پارک شده زیر آفتاب در کمتر از ۱۰ دقیقه می​تواند به مرز خطر برای یک سگ برسد. این کار می​تواند باعث آسیب جدی و جبران​ناپذیر به مغز سگ و در حالت بدتر، مرگ سگ شود. هر ساله هزاران نفر سگ خود را به همین ترتیب از دست می​دهند.
 
  
چه موادی برای سگ​ها سمّی ​هستند؟